איטום גגות

בישראל קיים היצע גדול של חומרי איטום לגגות המשווקים על ידי חברות שונות, כאשר כל חומר איטום מורכב ופועל  בשיטה או בטכניקה אחרת, וכל חומר מיועד לסוג גג שונה. לכן חשוב להשקיע בחומר איטום איכותי המתאים לצרכיכם, ולא להתפתות לרכוש חומר איטום חדיש וזול שאינו מתאים לגג שלכם. חומר זה לא יאריך ימים ובסופו של דבר תידרשו לשלם הרבה יותר על מנת להסיר את שכבות האיטום הפגומות ולהחליפן במתאימות.

בין חומרי איטום גגות נפוצים ניתן לציין איטום בעזרת זפת חמה, יריעות ביטומניות ויריעות פי.וי. סי, וכן חומרי איטום ביטומניים, אקרליים, פוליאוריתניים ופולימריים. בעת איטום הגג חשוב מאוד להשתמש בחומרי גלם המורכבים מאותו בסיס של חומר האיטום הקיים כבר על הגג, ולא לערבב חומרים מסוגים שונים אשר נדבקים פחות טוב אחד לשני, אלא אם כן האיטום מתבצע על גבי גג בטון נקי ואז תוכלו לבחור כמעט בכל סוג של איטום.

בכל עבודת איטום גגות מומלצת שכבת בסיס

עבור כל חומר איטום אשר בו תבחרו נדרשת ראשית מריחת שכבת בסיס, כאשר לרוב, חומר האיטום מסופק עם שכבת הבסיס המתאימה לו. שכבה זו הינה קריטית להצלחת פעולת האיטום, שכן היא משמשת כשכבת קישור בין תשתיות הגג לבין חומר האיטום עצמו, ועוזרת  להיצמדותם ולחיבורם המוצלח. תשתית הבטון המקורית שעל הגג הינה בדרך כלל התשתית הטובה ביותר לקליטת שכבת הבסיס, בגלל יכולות הספיגה הגבוהות של הבטון, המאפשרות לשכבת הבסיס לשרוד במשך שנים ארוכות.

אם קיימות על גג ביתכם שכבות איטום ישנות או תשתיות גג העשויות מחומר שאינו בטון, חשוב למרוח אותן בשכבות הבסיס המתאימות להן אשר יסייעו בחיבור עם שכבת האיטום החדשה.

איטום גגות בעזרת זפת

זיפות גגות היא השיטה הוותיקה והמסורתית בענף איטום גגות, וכוחה עוד במותניה. מדובר בשיטה זולה יחסית, הדורשת ידע מקצועי ומיומנות בתחום על מנת להבטיח איטום ראוי של הגג. יש לציין כי שיטה זו מתאימה רק עבור איטום גגות חדשים או גגות עם שכבת זפת ישנה. לפני מריחת הזפת יש לנקות היטב את הגג מלכלוך ומאבק, לבדוק את המרזבים ותקינותם, לפרוס בד יוטה על כל הסדקים ולהרים את קולטי הדודים על אבנים משתלבות. עם תום העבודה, חשוב למרוח מעל שכבת הזפת שכבת הלבנה, על מנת למנוע את התחממות הזפת וחללי הדירה בשל חום השמש.

כדאי לדעת שעבודות איטום בזפת הינן פחות עמידות לאורך זמן יחסית לאמצעי איטום גגות חדישים יותר, וכי יש לחדשן בכל מספר שנים. במידה ותרצו לשדרג את רמת איטום הגג, תוכלו להשתמש בשכבת הזפת כשכבת בסיס ליריעות ביטומניות.

איטום גגות בעזרת יריעות ביטומניות

איטום ביריעות ביטומניות נחשבת לשיטת איטום גגות מצוינת ועמידה לאורך שנים רבות, המתאימה במיוחד לאיטום של גגות ישרים, מרובעים וחשופים, או למרפסות ולגגות מרוצפים. היריעות הביטומניות נאחזות היטב בגגות בטון חשופים או על שכבות איטום מזפת. על מנת להבטיח איטום מלא ללא בועות אוויר, חשוב לנקות היטב את הגג לפני פריסת היריעות, להסיר חפצים בולטים וליישר מקומות סדוקים, שקועים או בולטים בגג ובדופנותיו. היריעות הביטומניות מחוברות באמצעות הלחמה לגג החל מהנקודה הנמוכה שליד המרזבים ועד לנקודה הגבוהה ביותר. חשוב מאוד להקפיד על הלחמה מדויקת ואטומה, עם חיזוקים של קצוות היריעות לאורך הקירות ובמקומות בולטים, על מנת למנוע את התרופפות היריעות בנקודות רגישות אלו.

היריעות הביטומניות אמנם אינן נזקקות להלבנה, אך על מנת למנוע את התחממות הבית אכן מומלץ להלבינן בעזרת צבע על בסיס אקרילי, או בעזרת יריעות קלקר מכוסות בשכבת חצץ.