איטום

איטום חללים תת קרקעיים

אחד מן החללים האטומים והסגורים ביותר בכל בית הם לאו דווקא החדרים הפנימיים בבית. ברוב הבתים ניתן למצוא חללים שונים שנמצאים מעל פני האדמה. יחד עם זאת, מבנים רבים כוללים בתוכם לא רק חללים מעל פני הקרקע, אלא גם מתחת לה. החלל שנמצא מתחת לפני הקרקע קרוי: מרתף. איטום מרתף הוא אחד הדברים ההכרחיים לתחזוקתו של החלל. מכיוון שהמרתף נמצא מתחת לפני הקרקע, יש צורך בצורת איטום שהיא שונה מצורת איטום רגילה של חללים אשר נמצאים מעל פני האדמה.

כשלים באיטום מרתפים

איטום מרתף צריך להתבצע בצורה המקצועית הטובה ביותר. כשלים באיטום עשויים להוביל לנזקים בלתי הפיכים ולבעיות חוזרות ונשנות. במידה ולא מתבצע איטום לחלל המרתף כפי שצריך, לא יהיה ניתן לעשות שימוש באותו חלל והוא ייצא מכלל אפשרות להתגורר או לפעול בו לחלוטין. במידה וזוהו בעיות באיטום חלל המרתף, יש להזמין אנשי מקצוע שיאבחנו את מקור הבעיה וכן ימצאו פתרונות, על מנת שיתבצעו התיקונים הנדרשים בצורה הטובה ביותר. קיימת חשיבות למהירות בטיפול בבעיה. תקלה שלא תטופל בהקדם, עשויה להחמיר. תיקון מהיר ויעיל של הדבר, ישיב את האפשרות לשימוש בחלל.

בעיות איטום במרתפים נוצרות מכמה סיבות: ראשית, פעמים רבות איטום שמתבצע לא מתוחזק כפי שצריך. בתום העבודות אנשי המקצוע לא מספקים כפי שצריך את ההגנה הנדרשת לשכבת האיטום. האפשרות הזאת נובעת מכך שפעמים רבות אנשי מקצוע אינם יודעים את ההבדל בין איטום מערכות של חללים חיצוניים או מעל פני האדמה, לעומת חללים פנימיים או תת קרקעיים. בשל המיקומים השונים של כל חלל כזה, נדרש תכנון שונה למערכת האיטום.

שנית, פעמים רבות החומרים המרכיבים את מערכת האיטום אינם איכותיים דיים ולכן המערכת נשחקת תוך זמן קצר ואינה יעילה לתקופת זמן ארוכה כפי שנדרש ממנה להיות.

שלישית, לעיתים בעיות באיטום נובעות מזלזול או רשלנות של בעלי המקצוע שמבצעים את העבודות. יכול להיווצר מצב שבו לא מתבצעת עבודת איטום טובה, בעיקר בחלקים שבמבנה שמועדים לפורענות של חדירת מים לדוגמה. הדבר קורה בעיקר באזור שבו עוברים למשל צינורות מים בתוך קירות המבנה. אי איטום מסיבי בנקודות תורפה אלה, עשוי לגרום לנזילות ונזקים באופן שבו עשוי להיגרם נזק בלתי הפיך.

זיהוי בעיות איטום

בכל מצב שבו אתם מזהים תקלה באיטום או חשש לבעיה עתידית שלו בחלל המרתף, מוטב לא להסס ולקרוא מייד לבעל המקצוע המתאים שיאבחן אם אכן קיימת בעיה בפועל. ניתן גם להזמין את אותו בעלי מקצוע מקורי שביצע תיקון לליקוי. פיתרון מהיר של התקלה, ימנע נזקים עתידיים חמורים וישאיר אתכם נטולי דאגה.