בידוד אקוסטי

בידוד אקוסטי והגנה מפני רעשים

בידוד אקוסטי הוא הפיתרון המושלם להגנה מפני רעשים חזקים שמגיעים מחוץ למבנה, או רעשים בתוך חזקים בתוך המבנה עצמו אשר משפיעים על חללים אחרים בתוכו ומפריעם לשוהים בהם. כאשר מקימים מבנה מן היסוד, או שמעוניינים בשיפוץ של מבנה קיים, בידוד הוא דבר שצריך להילקח בחשבון. הדבר קריטי בעיקר למבנים שבהם הצורך בשקט הוא הכרחי.

במקומות לימוד כמו בתי ספר או מקומות להשכלה גבוהה, בידוד אקוסטי אפקטיבי יאפשר סביבת לימודים רגועה ונקייה מרעשים חיצוניים ופנימיים למבנה וכן ישמור על בריאותם של השוהים בו.

בידוד אקוסטי וחשיבותו

אין ספק כי בידוד אקוסטי הוא הכרחי גם למקומות מגורים שונים. כאשר דירה או בית נמצאים במקום שמועד לפורענות מבחינת רעשים, בידוד יכול לעזור מאד בהחלשתם. דמיינו מצב שבו אתם גרים בעיר גדולה, על צומת דרכים שבו עוברים מידי יום רכבים ואוטובוסים מחרישי אוזניים. ממחקרים שהתבצעו לאורך השנים נקבע כי רעש הוא דבר שמזיק לבריאות בטווח הארוך. איכות חיים מושפעת מאד מרעש ודיירים של מבנה שאין בו בידוד מספק או שאין לו בידוד בכלל, יחושו פגיעה משמעותית באיכות החיים. רעש גם גורם למצבים של מתח ועצבים, מה שלא מוסיף כלל להוויה החברתית או המשפחתית.

בידוד אקוסטי יעיל יתאפשר על ידי הנחת חומרים מצמר או חומרים מוקצפים שמאפשרים ליצור שקט והחלשת העוצמות החיצוניות בצורה טובה ומרבית. במידה וקיים רק אזור אחד או מספר אזורים בודדים במבנה שסופגים את מרבית הרעש, מומלץ לאטום בעיקר אותם. לא תמיד יש צורך בבידוד מלא. הבידוד מאפשר לדיירי המבנה לחיות או לשהות בו באופן כזה שלא יסבלו מרעשים מיותרים.

קיימים סוגים שונים של חומרים איתם מבצעים בידוד אקוסטי. כמו כן, קיימות אפשרויות שונות בתוך חלל המבנה שבהן אפשר להתקין בידוד. לא תמיד יש הכרח בבידוד הקירות כולם.

כאשר מדובר במבנה קיים, הבידוד מותקן על פני החלל שכבר קיים. החומרים המבודדים צריכים להיות חסינים מפני רטיבות וגם אם אפשר, שיבודדו תרמית. כך נוצרת פעולה כפולה של החלשת העוצמה ושמירה על בידוד תרמי מספק בחלל.
בידוד אקוסטי הוא בר החלפה. עם הזמן, עשויים להתגלות פגמים בבידוד והוא ירד ברמת היעילות שלו. מסיבה זו מומלץ אחת למספר שנים לבדוק את יעילותו ובמידת הצורך להחליף אותו או לחזק אותו.

בידוד אקוסטי במקומות ציבוריים

בידוד אקוסטי נפוץ מאד גם במקומות ציבוריים שבהם חשוב לשמור על השקט. אולם אירועים למשל, מתחלק פעמים רבות למספר אולמות גדולים שבהם נערכים אירועים במקביל. חשיבות של בידוד בין אולם לאולם היא קריטית להצלחת האירוע כמובן.