בידוד

בידוד הדירה החדשה

לאחר שנים רבות של חיסכון וחלום לקנות דירה, הצלחנו לגייס את סכום הכסף הנדרש ללקיחת משכנתא וקניית בית. למרבה הצער לא עבר שבוע מהיום שבו נכנסנו לדירה החדשה שקנינו וכבר גילינו כי קיימת בדירה עצמה בעיית בידוד אקוסטי חמורה – סלון הבית סבל מרעש רב שמגיע מבחוץ. עוד כשביררנו את האפשרות לקניית הדירה, ידענו כי הקרבה של הדירה אל הכביש המהיר עשויה לגרום לכך שרעש רב יחדור אל תוך הבית. קיווינו כי באמצעות בידוד אקוסטי מסיבי של הקירות והחלונות, לא נצטרך לסבול מהרעש. בשל העובדה כי היה נחוץ בידוד מאסיבי בדירה והקרבה לכביש הראשי הייתה רבה, הדירה הייתה זולה יותר וזו הייתה הפשרה. קיווינו כי בידוד שיבצע קבלן ימנע רעשים חזקים. התבדינו.

ליקויי בידוד

מהר מאד התברר לנו כי הקבלן שבנה את הדירות, ביצע עבודת בידוד רשלנית. אף על פי שנעשתה עבודת בידוד מפני רעש בכל הדירה התברר כי עדיין מדדי הרעש בין מה שמחוץ לדירה לבין מה שנשמע מבפנים, עדיין היו גבוהים מהרגיל. גם אם היו פותחים את חלונות הדירה, עוצמת הרעש נשמעה קרובה מאד לזו ששומעים כאשר החלונות היו סגורים. בנוסף, גם הקירות שנבנו לא סיפקו בידוד אקוסטי רב כפי שנדרש על פי התקן של בידוד מפני רעש. לאחר שבדקנו אפשרויות של תביעה מול הקבלן בגין ביצוע עבודת בידוד לקויה, נוכחנו לדעת כי בשל העובדה שהדירה היא באחריותו וכן עבודת הבידוד שביצע, עליו יהיה לבצע את תיקון הליקויים שהתגלו. מיהרנו לפנות אל הקבלן בתלונה והוא מצידו, על פי חוק, מיהר לתקן את הליקויים שנתגלו בבידוד האקוסטי. עבודות התיקון לבידוד ארכו מספר ימים אך בסופם קיבלנו דירה עם בידוד אקוסטי טוב הרבה יותר ממה שהיה לפני כן. כתוצאה מהחוויה הלא נעימה שעברנו, התחלנו להמליץ לחום למכרים מסביבנו שרצו לרכוש דירה לבחון כמה היבטים בטרם הרכישה. ראשית, אנו מיהרנו לקנות דירה שתהיה קרובה למיקום רועש, רק בשל העלויות הזולות יותר שלה. בסופו של יום, כאשר אנו מתבוננים לאחור, גם הבידוד שיש כיום בדירה אינו מגן במאת האחוזים מפני רעש. כשקונים דירה מומלץ לחפש בכל זאת מיקום שיהיה הרבה יותר שקט ממיקום על כביש סואן למשל.

בידוד וידע כללי בנושא

גילינו כי רבים הם האנשים שלא מודעים לכך שאם הדירה היא באחריות הקבלן בזמן הרכישה, הוא זה שצריך לטפל בליקויים שנתגלו בבידוד, ללא תוספת של תשלום מצד רוכש הדירה. דבר זה עזר לנו לא לשלם כסף מיותר לכל מיני אנשי מקצוע שיגיעו לתקן את הפגם בבידוד. בידוד הדירה היה באחריות הקבלן ולכן הוא נשא בהוצאות ועבודות התיקון. בזכותנו אנשים רבים רכשו דירה בראש שקט יותר.