דלתות מעוצבות

רוב רהיטי הבית המצויים בשימוש יום יומי הם נייחים מעצם הווייתם ומתוקף תפקודם. כמו כן, רבים מן הרהיטים מזוהים עם זהותו של חלל מסוים בו הם ממוקמים, והזזתם לחלל אחר תגדיר אותו מחדש. לעומת רהיטים אלו, דלתות הן רהיט נייד, שתמצית השימוש בו היא תנועה פנימה והחוצה או לצדדים. בנוסף, דלתות הבית אינן מגדירות את חלל החדר אלא תוחמות אותו, ועם זאת תורמות לגיבוש אופיו. התקנתן של דלתות מעוצבות ברחבי הבית מחזירות לתודעה את השינוי המתמיד שמקנה התזוזה המינורית, ואת הריגוש שבעיצוב.

האם הדלתות נפלו בין הכיסאות?

בניגוד לרהיטים כדוגמת ספות או כורסאות, הנמכרים בסטים תוך התאמה מחושבת מראש, הרי שדלתות הבית מגיעות כיחידות בפני עצמן והן מותאמות לריהוט הקיים. ברוב המקרים, מוטלת על הדלתות חובת העמידה בסטנדרט קיים, ולהתאים לגובה ולרוחב קבועים, המהווים את פתח החדר. גם דלתות מעוצבות עשויות להיות כפופות לנתונים אלו, ועדיין לחרוג לחלוטין מן הסטנדרט ולהפתיע בעצם העיצוב.
כיצד הופכת מגבלה למעלה?

כל אמן יודע כי הוא כפוף לחומר בעל תכונות נתונות, בין אם הוא פסל המתמודד עם אבן, מוסיקאי שברשותו כלי נגינה המפיק צלילים או סופר שאמנותו תחומה באוצר מילים. אמני דלתות מעוצבות מכירים בהכרח ופועלים מתוכו על מנת להפיק את היצירה הטובה והמקורית ביותר. בפני אמן הדלתות עומדות אפשרויות של משחק בחומרים שונים, טקסטורות מלהיבות ובחירה בין סגנונות וצבעים, כאשר האפשרות לשלב בין חומרים פותחת אפשרויות אין סופיות כמעט של עיצובים. החומר המתאים ליצירת הדלת אף הוא מושפע מקריטריונים טכניים, כמו למשל מיקומה של הדלת. במידה ומדובר בדלת פנים, הרי שאין צורך להתחשב בשינויי טמפרטורה קיצוניים או מפגעים אקלימיים אחרים והדגש יותר על חומרים מבודדים אקוסטית ותרמית, בעוד שדלת חוץ מצריכה חומרים עמידים יותר במזג אוויר משתנה, ובטוחים יותר נגד פריצות.הצורך להתחשב לכל אורך הדרך בכללי בטיחות ובמטרה הסופית של היצירה הפונקציונאלית, מצריכה מאמני דלתות מעוצבות להפעיל דמיון רב כדי לייצר דלת שמקיימת את כל התנאים.

פתח לעיצוב

ממש כפי שחלון מהווה מסגרת אל החוץ, כך גם דלתות הבית, בין אם המעבר הוא מחלל לחלל או בין פנים הבית אל העולם החיצוני. ניתן להתקין דלתות מעוצבות ברחבי הבית כולו, כאשר עובר ביניהן קו רעיוני או סגנוני מקשר, או להסתפק בדלתות חוץ בודדות בלבד, המקיימות את ההפרדה המוחלטת בין הפנים לחוץ. ההבדל העיצובי נגזר מן הסביבה, משום שישנם פערים ניכרים בין התזזיתיות החיצונית היחסית, לשקט של פנים הבית. כך למשל, דלתות מעוצבות חיצוניות מוצבות לא פעם בכניסה לבית המוקף גינה, ועל כן הצבעים והטקסטורות יושפעו מן הססגוניות של הצמחים או מהרכבו של שביל הכניסה. כך, התנועה האגבית שאנו מייצרים בעת פתיחתה וסגירתה של דלת, נרתמת לעיצוב של הגן ומשלימה אותו.