השתלת שיניים

לא פעם מתארים רגע נואש, רגע שהיה צורך לגייס במהלכו את שארית הכוחות במילים: “נאחזתי בשיניים”. הביטוי בא לתאר את המוצא האחרון בהחלט, את הבלתי יאמן, משום שעל אף הכוח העצום שהלסתות שלנו מסוגלות להפעיל, הרי שהשיניים שלנו הן רגישות ופגיעות, ואובדנן יותיר אותנו בלי יכולת לאחוז או להיאחז. אובדן של שיניים, אם כן, הוא סמל לחולשה, אך הוא בעיקר פוגם בהנאות החיים הבסיסיות: אכילה,ותקשורת טובה עם הסובבים אותנו. השתלת שיניים משיבה לנו את היכולות הללו כמו גם את החיוך היפה.

מנצחים את הזמן

אנו נולדים עם חניכיים חשופות, ובקיעת השיניים הראשונות הן אחד מאבני הדרך ההתפתחותיים שלנו. בהמשך, נושר הסט הראשון שצמח לנו וסייע לנו להתוודע לעולם של טעמי המזון המוצק ולהגות הברות שיובילו לדיבור שוטף. בשלב הבא אנו זוכים בסט אחרון בהחלט, שישמש אותנו לשארית חיינו, או לפחות זו הכוונה של הטבע. למעט מקרים של אבדן שיניים על רקע של חבלה או הזנחה קשה, אנשים רבים המאבדים שיניים כתוצאה מגיל מתקדם, חשים מבוכה בשל הרגרסיה הכפויה אל תקופת הינקות, המתבטאת הקושי באכילת מזון מוצק ובהגייתן של מילים. פתרון של הרכבת שיניים תותבות הוא לא רק לא נוח אלא אף רצוף בתקלות מביכות לא פחות, ביניהן תזוזה של השיניים או הצטברות של רוק רב. השתלת שיניים לא רק מונעת את התקריות הללו אלא משיבה אל הגוף איבר שאבד.

לא סרט אימה, לא מדע בדיוני

גם אם המילה “השתלה” נשמעת לנו מאיימת ומציפה בתודעתנו חדרי ניתוח וצוות של מנתחים במרוץ נגד הזמן, הרי שבפועל השתלת שיניים שונה מאוד מן הניתוחים שראינו בסרטים. ראשית, על אף שמדובר בהליך כירורגי, הרי שהמטופל ממשיך בשגרת היום יום ללא הגבלות מיוחדות. שנית, השתלת שיניים היא אינה ניתוח חד פעמי ודרמטי אלא תהליך הכולל מספר שלבים מרכזיים: בשלב הראשון מוברג שתל עשוי טיטניום לעצם הלסת, המצריך תקופת המתנה עד להקלטות מלאה. השתל והעצם מתחברים בחיבור ביולוגי, ההופך את השתל לחלק מן הגוף הלכה למעשה. לאחר שצמחה העצם מסביב לשתל וקיבעה אותו ללסת, מרכיבים עליו את השן הקבועה על ידי הברגה. על אף השוני הרב בין השתלת איברים להשתלת שיניים, ניתן לבצע את זו האחרונה בהרדמה כללית, במקרים בהם המטופל נמנע מביצוע ההליך בשל חרדה קשה.

הרפואה המודרנית והקדמה הטכנולוגית רושמים שיפורים ניכרים כל העת בתחום ההשתלות, עד כדי הפיכתה של השתלת שיניים להליך שגרתי, שאחוזי ההצלחה שלו גבוהים מאוד. ככל שמצבו הבריאותי של המטופל תקין וטוב, כך עולים סיכויי ההצלחה של ההשתלה ומתקצרת תקופת הריפוי. פרק הזמן הדרוש להחלמה נע בין שלושה חודשים לחצי שנה, תלוי במצב בריאותו של המטופל, צפיפות העצם שלו ופרמטרים מדיקאליים אחרים.