חומרי איטום

בתים ומבנים רבים בישראל סובלים מבעיות איטום שונות, הנוצרות עקב בנייה או תחזוקת מבנה לקויות. בשוק המקומי קיים מגוון גדול של חומרי איטום, המיועדים להגן על המבנה מפני רטיבות ולחות, עובש, פטריות וחדירת אבק, ומשמשים גם כאמצעי בידוד תרמי ומיגון מפני שריפות. על החומרים להיות בעלי יכולת הדבקה גבוהה וחזקה למבנה הבית, לצד מידה רבה של אלסטיות, על מנת שיוכלו להימתח או להתכווץ בהתאם לתשתיות ולמזג האוויר. ככל שנשמרים חוזק ההדבקה והאלסטיות של חומרי האיטום לאורך זמן, כך ישמר גם איטום הבית.

מכיוון שאיטום הבית הינו תהליך ארוך ויקר, מומלץ להשתמש בחומרים טובים ואיכותיים המתאימים לבעיית האטימות הספציפית בביתכם, כגון איטום של תפרי בטון, איטום משקופים, פאנלים, קירות, איטום אריחים ואיטום גגות.

חומרי איטום על בסיס סיליקון

סיליקון הינו חומר האיטום השכיח והמוכר ביותר בעולם. מחירו זול יחסית בהשוואה לחומרי איטום אחרים, והוא מופיע במגוון רחב של דגמים וסוגים המיועדים ליישומים שונים. המכנה המשותף של כל חומרי האיטום הסיליקוניים הוא גמישות רבה, עמידות גבוה לאורך זמן, יכולת אטימה מצוינת כנגד רטיבות ומים, ועמידות בטמפרטורות קיצניות של חום וקור.

מאידך, החיסרון העיקרי של מרבית חומרי האיטום על בסיס סיליקון נובע מכך שאין אפשרות לצבוע אותם. בין סוגי החומרים הקיימים ניתן למצוא סיליקון קומפוננטי לאיטום זגוגיות, סיליקון עמיד לעובש המתאים במיוחד לחדרי רחצה, סיליקון נדבק באמצעות לחץ המאופיין בכושר עמידות גבוה, סיליקון להדבקת משטחי אבן ושיש שאינו מכתים את המשטחים, ודבק סיליקון העמיד בפני טמפרטורות גבוהות במיוחד.

חומרי איטום על בסיס אקרילי

חומרי איטום והדבקה על בסיס אקרילי מסוגלים להידבק ביעילות אל רוב חומרי הבנייה, אל חומרים סופגים כמו בטון וטיח, ויכולים לשמש גם כשכבת יסוד. מדובר בחומר זול ופשוט לשימוש שאיננו רעיל למשתמש ולסביבה, ומסופק במבחר גוונים אותם ניתן גם לצבוע. החומר מתאים לאיטום סדקים בטיח, לאיטום פאנלים, לאיטום קירות גבס ולאיטום של משקופים ומסגרות של חלונות ודלתות.

חומרי איטום אקריליים הינם מעולים עבור מקומות חמים ויבשים כמו הנגב, בזכות עמידותם הגבוהה לקרינת UV , ומאידך פחות יעילים באזורים גשומים ולחים כמו הגליל העליון, מכיוון שהחומר מתכווץ באופן ניכר בעת התייבשותו. לכן יש למרוח מספר שכבות על מנת לקבל איטום מושלם של המשטח.

חומרי איטום והדבקה פוליסופלידיים

חומרי הדבקה פוליסולפידיים מתאימים לאיטומם של מרבית חומרי הגלם בבית, מלבד חומרי גלם על בסיס פלסטי כמו PVC. הפוליסולפיד משמש בעיקר לאיטום משקופים ומסגרות של דלתות וחלונות, לאיטום זגוגיות, לאיטום סדקים ותפרים המתפשטים במבנה, וכן לאיטום גגות וקירות. הפוליסולפידיים הינם חומרי איטום עמידים, גמישים וחזקים המתאימים לכל סוג של מזג אוויר, ובעלי עמידות גבוהה בפני מים וחומרים כימיים. יש לדעת כי לרוב נדרשת מריחה של שכבת יסוד לפני יישומם וכי קצב ההתייבשות שלהם איטי יחסית.

חומרי איטום והדבקה פוליאוריתניים

דבק פוליאוריתני נחשב לחומר איטום מצוין ומוביל בשוק הבנייה, מפני שהינו בעל אחיזה חזקה, גמיש במיוחד, עמיד בפני פגעי מזג אוויר קיצוניים ושחיקה, ובעל אורך חיים של עשרות שנים. הדבק הפוליאוריתני משווק לרוב בשפופרות במספר דרגות של קשיות, וניתן להשתמש בו כמשחה או כנוזל. הדבק מתאים עבור מגוון רב של יישומי איטום בבית כדוגמת הדבקת לוחות מחומרי גלם שונים, איטום סדקים ותפרי התפשטות בקירות חיצוניים מבטון, איטום טיח ומרצפות, וכן איטום מסגרות ומשקופים של דלתות וחלונות. קצב ההתייבשות של הדבק הפוליאוריתני איטי מאוד, ולאחר שהחומר מתייבש ניתן לשייפו או לחתכו על מנת להגיע לרמות גימור גבוהות. כמו כן, החומר ניתן לצביעה בכל סוגי הצבעים.