יריעות ביטומניות

כפי שמקדימים תרופה למכה, כך מקדימים יריעות ביטומניות לרטיבות העלולה להיווצר על גג הבית בימי החורף. איטום באמצעות יריעות ביטומניות הנו שיטה נפוצה, אמינה ויעילה במיוחד לאיטום גגות.

מספר עובדות על יריעות ביטומניות

  • כדי לאטום גגות באופן מוחלט מפני ספיגה של נוזלים, נעשה שימוש ביריעות ביטומניות שעוביין מגיע עד ל-5 סנטימטרים, והן מספקות בידוד מרבי.
  • מרכיביהן העיקריים של יריעות ביטומניות הם פוליאסטר, ביטומן, פילן ועוד, כאשר הן מיובאות ברובן לארץ, למעט סוגים אחדים של יריעות ביטומניות המיוצרות בישראל.
  • על מנת להתאים את סוגי היריעות הרצויות למגוון של משטחים שונים, יש להתיעץ עם בעל מקצוע שיקבע מהי השיטה הטובה ביותר לאיטום מקסימאלי.
  • חלק מן היריעות הביטומניות מיועדות להלחמה וחלקן להדבקה עצמית, וכולן מגיעות להתקנה בצורה של גלילים.
  • יריעות ביטומניות מספקות איטום אמין לכ-10 שנים לפחות, ולפיכך הן חומר איטום מומלץ בקרב בעלי המקצוע.

יש לציין, שכאשר מדובר בגגות ישנים שעליהם מדחסים של מזגנים וקולטי שמש מרובים, רצוי לבחון אפשרות לאיטום באמצעים אחרים, או להקפיד על חיתוך של היריעות הביטומניות בדיוק נמרץ. חיתוך מדויק נדרש על מנת למנוע היווצרות של סדקים או מרווחים דרכם תחדור הרטיבות. במידה ואלו האחרונים הופיעו, יש להשלים את האיטום עם חומרים משחתיים.

יתרונות השיטה

החומר ממנו עשויות יריעות ביטומניות הוא חומר מבודד מיוחד, המונע חדירה של מים. תכונה זו מצטרפת לרשימה של יתרונות ההופכים את השימוש ביריעות ביטומניות לפופולאריות כל כך.

ראשית, בהשוואה לאיטום גגות באמצעות שיטות אחרות “מסורתיות” יותר, כמו זפת, למשל, יריעות ביטומניות אינן נשחקות בשל החשיפה לקרני השמש ויעילותן נשמרת לאורך תקופת זמן ארוכה. מדובר ביתרון כספי ניכר, כיוון שנחסך מאיתנו הצורך לחדש את האיטום מדי שנה.

שנית, יריעות ביטומניות חפות מכל תוצרי לוואי בלתי רצויים האופייניים לשיטות איטום אחרות. כך, למשל, זיפות של הגג גורם לקומות העליונות להתחמם מאוד, בעוד שיריעות ביטומניות לא רק שאינן מתחממות, אף אין צורך להלבין אותן למניעת התחממות. בארצנו שטופת השמש מדובר ביתרון שאין להקל בו ראש, במיוחד בשל העלויות הנלוות הכרוכות בבידוד בלתי מספק.

בנוסף, שיטת ההלחמה של יריעות ביטומניות לגג הבטון מספקת איטום הרמטי, ללא כל חשש מפני תזוזה.

תנאים מקדימים

יש להקדים ולבדוק את סוג הגג המועמד לאיטום באמצעות יריעות ביטומניות ולאבחן את סוגי האיטום שכבר נעשה בהם שימוש.

כאשר הגג עשוי בטון נטול כל חומרי איטום, או שהחומרים בהם נעשה שימוש שייכים למשפחת החומרים הביטומנים, או אז ישנה אפשרות להשתמש ביריעות ביטומניות להלחמה. דוגמה לחומר ממשפחת החומרים הביטומנים היא הזפת, המשמשת כבידוד נפוץ. במקרה של הנחת יריעות ביטומניות על גג שנאטם בחומרי איטום אקריליים למשל, נגלה עד מהרה שאחיזתן של היריעות רופפת ולפיכך האיטום לוקה בחסר.

בנוסף, יש לבצע נקיון יסודי של הגג טרם הנחת יריעות ביטומניות, כדי להבטיח אחיזה מרבית של היריעות ובידוד מושלם.

כיצד בוחרים יריעות ביטומניות?

כדי להבטיח שהאיטום יחזיק מעמד לאורך זמן, יש להשתמש ביריעות ביטומניות תקניות בלבד, העומדות בכל תווי התקן של מכון התקנים.

יש לוודא שהיריעות הביטומניות שמציע לכם הקבלן הן איכותיות, וכן שלא נוצר בהן פגם בשלב ההובלה.

איטום גג ביריעות ביטומניות באיכות ירודה יניב גג דולף.

בנוסף, הנחת יריעות ביטומניות היא תהליך מורכב המצריך ידע ונסיון. עלותו של איטום גג באמצעות יריעות ביטומניות הוא גבוה יותר מאיטום בשיטות אחרות בטווח הקצר, ומחירו הממוצע הוא כ-50 ₪ למ”ר, אך חוסך בעלויות בטווח הרחוק.