מזון לחתולים

לגדל חתול בבית זה כמעט כמו לגדל בן משפחה נוסף. יש לו רצונות משל עצמו, הרגלים משל עצמו, ודרישות מאוד גבוהות. גם בענייני מזון לחתולים חיית המחמד שלך מציבה סטנדרטים גבוהים. מפונקים או לא, החתולים הם יצורים עדינים. בחירה לא נכונה של מזון לחתולים עלולה לגרום לבעיות ואי נעימויות אצל החתול שלך.

אצל חתולים יש הרבה סעיפים וקטגוריות שדורשות התייחסות. אם יש לך גור חתולים או חתול מזדקן, אם הוא מסורס או עצלן, לכל קטגוריה כזאת יש אוכל המתאים לה במיוחד. גם גזע החתול משפיע כמובן על בחירת סוג המזון שהוא אוכל.

בניגוד לכלבים, את תזונת החתולים כדאי להרכיב משילוב של מזון יבש, שיהווה את המרכיב העיקרי בתפריט, וממזון רטוב שישלים אותו. רוב החתולים לא נוהגים לשתות הרבה בדרך כלל, והמזון הרטוב משלים מעט את המחסור בנוזלים בתזונתם.

איך בוחרים מזון לחתולים?

בחירה של מזון לחתולים צריכה להיעשות בייעוץ של וטרינר ותוך התחשבות במספר קריטריונים:

  • מצבו הפיזי של החתול: כאמור, גיל החתול הוא אחד הקריטריונים החשובים, כאשר ישנו מזון לגורים לעומת מזון לחתולים קשישים. עבור חתולים קשישים או מסורסים חשוב במיוחד המזון הרטוב שכן הם עלולים לפתח בעיות במערכת השתן או בכליות
  • אופיו של החתול: אם החתול פעלתן ונמרץ, כדאי לבחור עבורו מזון עם אחוז שומן גבוה, אך רוב החתולים הם עצלים ומפונקים ומבלים את זמנם בעיקר בנמנום. אם החתול שלך הוא כזה, יכול להיות שהוא סובל מהשמנת יתר, ולכן צריך להתאים לו מזון דל שומן.
  • יצרן המזון: כדאי לבחור מזון לחתולים מחברה ידועה ובעלת שם, ואם אתה מכיר חברים המגדלים חתולים ומרוצים מחברת המזון ממנה הם קונים, שווה לנסות  אותה גם. כדאי לבדוק היטב את התווית של שקית המזון, ולוודא שיש לה תקן איכות. תקן של ה- AAFCO יחד עם הציון animal feeding test הוא התקן הטוב ביותר. בדוק גם את מרכיבי המזון המצוינים על התווית, וודא שהמרכיב העיקרי הוא בשר , שהמזון לא כולל חומרים משמרים או צבעי מאכל, ושהוא מכיל לפחות 30% של חלבון מן החי.
  • עבור חתולים עם הרבה פרווה ישנו מזון מיוחד המונע היווצרות של כדורי פרווה המסוכנים מאוד לבריאותו של החתול. ישנם גם סוגי מזון מיוחדים לחתולים עם בעיות שיניים או בעיות בדרכי השתן, בעיות נפוצות אצל חתולים המצריכות מזון מופחת מלחים.

אל תשכח את הטעם

בחירה קפדנית של מזון לחתולים חשובה לשם שמירה על בריאותם ומניעת הליכים רפואיים שיגרמו לחתול שלך סבל רב ויובילו להוצאות כספיות גדולות. אבל כמו אצלנו, בני האדם, וחיות מחמד אחרות, האוכל הוא גם מקור להנאה, ובמיוחד אצל החתולים אניני הטעם.

חתולים מטבעם הם אוכלי בשר מוצהרים, ולכן מזון לחתולים מגיע בטעמי עוף, דגים ועוד. בהתחלה יכול להיות שתצטרך לנסות מספר סוגים שונים של מזון לחתולים, כי לא כל טעם יהיה ערב לחיכו של החתול שלך. וכמו שאתה מכיר חתולים – הוא לא יהיה מוכן להתפשר.

נסה בהתחלה לחפש אריזות מזון קטנות יותר על מנת לא להוציא כספים מיותרים על אוכל שהחתול שלך פשוט יתעלם ממנו. עצות מחברים לגבי מזון שהחתולים שלהם ממש אוהבים עשויות להיות רלוונטיות, או ממש לא. בסופו של דבר מדובר בחתול אחר עם אופי שונה לגמרי והעדפות אחרות. אל תשכח לשאול וטרינר לגבי כל סוג חדש שברצונך לנסות.

יצרני המזון הרטוב מציעים מבחר טעמים מעט גדול יותר מאשר אלו של המזון היבש. אם בתחום האוכל היבש קנית מזון לחתולים בטעם עוף, למשל, תן לחתול שלך לחגוג על מזון רטוב בטעם אחר לגמרי, שייהנה מכל ביס.