מכשירי שמיעה

כיצד נתפשים מכשירי שמיעה במאה העשרים ואחת?

בעידן הנוכחי משתלם יותר לקנות חדש, להחליף את הישן, מלהשקיע בתיקון של מה שהתקלקל או אבד. לא רק שאנו מורגלים בתחלופה בתדירות גבוהה יחסית של המכשירים המקיפים אותנו, אלא שאף איננו מוטרדים כלל מן האפשרות שאין להם תחליף ראוי. עם זאת, כאשר אנשים חווים ירידה בשמיעה, מתברר כי אין אפשרות לרכוש חוש חדש תחת זה שניזוק, ואפילו לא לתקן. ואולם, על אף שאת החוש עצמו לא ניתן לתקן, הרי שהטכנולוגיה מעמידה לרשותנו מכשירי שמיעה המאפשרים איכות חיים טובה ושגרת יום יום נוחה.

הקשר בין העלייה בווליום לירידה בשמיעה

אנשים רבים נאלצים להתמודד עם ירידה בשמיעה, במיוחד במאה העשרים ואחת הסואנת והרועשת. הנזקים שגורמים רעשי היום יום, החל מן הרחוב ההומה לעייפה, דרך החשיפה לרעש במקומות עבודה המועדים לכך, וכלה בעוצמת המוסיקה המושמעת במקומות ציבוריים כמו גם באוזניות הפרטיות. בעקבות העלייה בעוצמת הקול בסביבתנו, יורדת השמיעה ועולה הצורך בהרכבתם של מכשירי שמיעה. נזקי שמיעה כתוצאה מסביבת עבודה רועשת נכללים תחת קטגוריית “תאונת עבודה”, את הנזקים הנגרמים לשמיעה בשל האזנה למוסיקה בעוצמה חריגה ניתן למנוע על ידי הגברת המודעות, אך לא ניתן כמעט לעשות דבר כדי למנוע כליל פגיעה ארוכת טווח עקב חשיפה ממושכת לרעש.

טכנולוגיה היא צו האופנה

כיום, תודות לסרטים המציגים גיבורים ביוניים בעלי כוחות על, בעלי איברים שהוחלפו, ובזכות טכנולוגיה מתקדמת שאינה פוסחת על תחום הרפואה, שימוש בעזרים שונים אינם מדגישים חריגות או פוגמים בחזות החיצונית. לעתים אף להפך: עזרים חיצוניים כדוגמת מכשירי שמיעה מצוידים בחידושים טכנולוגיים המעוררים סקרנות ועניין. כיום, מרבית האנשים מסתובבים כאשר אוזניה משתלשלת להם מן האוזן, המחוברת בקצה האחר לטלפון נייד, על כן מכשירי שמיעה כמעט אינם מורגשים בעת הרכבתם, ונדמים כתוספת טכנולוגית לסלולארי.  התחום הטכנולוגי הוא בעל דגש כה רב עד כי הוא מאפיל על כל המשמעויות שנגזרו בעבר מן התוצרים שלו. על כן, כיום ניתן למצוא גם מכשירי שמיעה בצבעים עליזים ואופנתיים, שלא רק שהם אינם מוחבאים אלא אף נועדו להוסיף לחזות החיצונית. אולי משום שבמאה הנוכחית מה שמשנה הוא הטכנולוגיה עצמה ולא הסיבה שבגינה נעשה בה שימוש.

זה לא באג, זה פיצ’ר!

כך, למרות שהמאה ועשרים העניקה פתרונות רבים ללקויי השמיעה, הרי שהמאה עשרים ואחת לא רק שכללה אותם אלא אף העלתה אותם לדרגת “מגניבים”. כך, ניתן למצוא היום מכשירי שמיעה המופעלים בעזרת שלט, וחוסכים מלקוי השמיעה את הצורך לזכור אפילו כי אל תוך אוזנו הוחדר המכשיר. באפשרותו לכבות ולהפעיל אותו, להגביר או להחליש באמצעות השלט, וכעבור ארבעה חודשים לערך, כאשר הסוללה נגמרת, להתקינו מחדש. בנוסף, באפשרותם של מכשירי שמיעה לזהות צלילים, לסנן רעשים בלתי רצויים ואף לדגום סביבות שמע שונות בהתאם לסביבות בהן נוכח בדרך כלל לקוי השמיעה.