קלנועיות

קלנועיות הן כינוי לכלי רכב חשמליים בעלי שלושה וארבעה גלגלים, המיועדים עבור אנשים הסובלים מקשיי הליכה, בדרך כלל בני גיל הזהב, והנהיגה בהן אינה מצריכה רישיון נהיגה. יחד עם זאת בימינו אנו גם אנשי תחזוקה בקיבוצים, במפעלים, במושבים ובערים קטנות מעדיפים לנהוג על קלנועיות, בשל העובדה שהן יכולות להגיע כמעט לכל מקום. קלנועיות מאפשרות הגעה זריזה למקומות שאי אפשר להגיע אליהם בכלי רכב רגילים, כגון שבילים, מתחמים סגורים, מחסנים גדולים, מקומות עבודה שונים ומקומות צפופים בכלליות.

קלנועיות מודרניות

קלנועיות מודרניות אינן מזכירות קלנועיות מהעבר, בטח לא אלו שנחקקו בזכרונינו: כלי רכב איטיים ומסורבלים, ועל עיצוב ואסתטיות אין בכלל מה לדבר. הדגמים החדשים בעלי עיצוב מודרני וייחודי, בעלי מהירויות גבוהות בהרבה וכמובן מתאימות לאפילו יותר שימושים מבעבר. בתקופתנו הירוקה, השאיפה של כולם כמובן היא לעבור לאנרגיה חלופית ככל האפשר. קלנועיות עונות על דרישה זו, ועקב כך רואים יותר ויותר קלנועיות המיועדות ליותר ויותר שימושים שונים ומשונים.

מהבחינה הטכנית, בנסיעה על קלנועיות, ניתן לנהוג משני צידיהן ולא להיות מקובע לצד הנהג. כמו כן, קלנועיות מודרניות בעלות מושב גבוה ועצירתן מתבצעת באופן מיידי ובקלות, על ידי הרפיית הדק ההפעלה ולא בעזרת מעצור רגלי. באופן זה, שליטת הנוהג בכלי ובטיחותו גבוהים מתמיד.

ישנן קלנועיות מיוחדות לנהיגת שטח וישנן כאלו המתאימות יותר לנסיעות על מישורים. תחזוקת קלנועיות הינה פשוטה יחסית, בדומה לנהיגה בהן: טווח נסיעתן הוא עד כ- 40 ק”מ בין טעינות, והטעינה מתבצעת בחיבור לשקע חשמל רגיל. אחת לחמישה חודשים יש להביאן לביקורת במרכז מוסמך לתחזוקה, ממש כמו הרכבים החשמליים של חברת “בטר פלייס” שמתפרסמים בימים אלו בכלי התקשורת.