רשלנות רפואית בלידה

לאורך כל שנות קיומה של האנושות ילדו הנשים את הדור הבא כדבר שבשגרה, ללא הכנות מיוחדות וללא התערבות רפואית. כמובן, תמותת נשים ותינוקות בעת הלידה ובסמוך לה, הייתה גבוהה לאין שיעור מזו הידועה לנו כיום. התפתחותה של הרפואה המודרנית מאפשרת מניעה של טרגדיות מסוג זה למימדים אפסיים, כך שבמידה ולידה משתבשת הרי שמדובר במקרים רבים במקרה של רשלנות רפואית בלידה.

מה שלומך היום, דוקטור?

תדירות המפגשים של אישה מערבית הרה עם רופאים במהלך הריונה היא גבוהה ביותר, גם כאשר מדובר בהריון תקין, ללא סיבוכים מיוחדים או תסמינים חריגים.

במהלך ההריון רצוי לבצע מעקב, השולל כל בעיה בריאותית אפשרית העלולה לצוץ לצד בדיקות השוללות מומים בקרב הוולד. בין הבדיקות השגרתיות שיש לבצע נכללות בדיקות דם ושתן, מעקב אחרי משקל, סוכר, לחץ דם ומעקב אולטרא סאונד.

באחריותו של הרופא המבצע את מעקב ההיריון ליידע את המטופלת לגבי בדיקות העשויות להיות רלוונטיות עבורה, גם אם אינן כלולות בסל הבריאות.

כאשר אישה אחראית מגיעה לבדיקות ומעקבי הריון באופן סדיר, על כתפי הרופאים מוטלת האחריות להעניק לה את הבטחון הבריאותי המקסימאלי, הן לה והן לעוברה. במידה והמטופלת לא הופנתה לבדיקות שגרתיות או ממוקדות, אשר בשל העדרן נגרם נזק לבריאותה או לבריאותו של העובר, הרי שיכול הדבר להחשב לסוג של רשלנות רפואית בלידה.

נושאים בתוצאות

ישנם מקרים בהם מתבצעות כל הבדיקות הנדרשות, אך בשל טעות בפענוח או בשל חוסר מיומנות של הרופא, לא מאותרת בעיה בריאותית או אף מום. פענוח תוצאות הבדיקות הוא שלב קריטי, משום כך על הרופא להיות מצויד בכל הידע הדרוש ולהיוועץ בקולגות במידה והספק מכרסם או במקרה של חשד שהבדיקות מעוררות.

אם לדוגמא, עליה מהירה במשקל של האישה בצירוף עליה של לחץ הדם לא הדליק נורה אדומה אצל הרופא, המחויב לשלול אפשרות של רעלת הריון המסוכנת הן לאשה והן לעוברה, הרי שמדובר במקרה של רשלנות רפואית בלידה.

בנוסף, אם אין ברשותו של הרופא את המומחיות לפענח את הבדיקות, עליו להפנות את האישה ההרה למומחה שיוכל לספק את התשובות.

רשלנות רפואית בלידה – באילו מקרים?

במידה ובשל טיפול רפואי לקוי נגרם לכם נזק בלידה, רצוי לפנות לעורך דין המתמחה ספציפית בתחום של רשלנות רפואית, כיוון שאתם עשויים לזכות בפיצוי כספי.

עליכם לבחון את ההיסטוריה הרפואית ולשמור את כל פרטי מעקב ההריון, על מנת לגבש את מהותו של המקרה. כך למשל, יש לבדוק האם הפנה הרופא המטפל לבדיקות שגרתיות כמו גם בדיקות ממוקדות, והאם פענח את תוצאות הבדיקות כהלכה. יש לוודא שהאפשרויות הטיפוליות שהוצעו, במידה והיו כאלה, היו האופציות הנכונות למקרה.

בנוסף, חשוב לבדוק האם עדכן הרופא את האישה באשר לאפשרותה לגשת לבדיקות שאינן ממומנות על ידי קופות החולים, והאם יודעה באשר לאפשרות לבדוק באופן פרטי סקירת מערכות מורחבת.

צעדים חשובים אלה ועוד, יעזרו לכם במקרים בהם מתעורר חשד למקרה של רשלנות רפואית בלידה.