רשלנות רפואית

רשלנות שיש בה משום נזק גופני, ובתוכה גם רשלנות רפואית, נכנסת תחת ההגדרה של דיני נזיקין. זהו קובץ אדיר של תקנות ופסיקות אשר נוגעות לכל פגיעה, בין אם ברכוש, בגוף או בנפש ונחשב אולי לאחד התחומים הגדולים והנרחבים ביותר בעולם המשפטי המודרני.

דווקא ההתייחסות לרשלנות עצמה אינה כה קונקרטית וברורה בקובץ הזה, למרות שמדובר בתחום די נרחב, אשר מעסיק אלפי עורכי דין, שופטים ורופאים מידי שנה. בארץ ובעולם נידונות תביעות מסוג זה בכמויות רבות מאוד מידי שנה.

סוגי רשלנות רפואית

כדי להבדיל בין התחומים ולהקל על העוסקים בדבר, נוצרו לאורך השנים כמה וכמה סוגים של רשלנויות רפואיות. ישנם עורכי דין אשר מתמחים ספציפית באותם תתי סעיפים, ואחרים שחולשים על התחום כולו. אלו הסוגים הנפוצים ביותר כיום:

  • רשלנות רפואית בהריון
  • רשלנות בלידה
  • רשלנות רפואית של רופא שיניים
  • רשלנות באבחון סרטן
  • רשלנות רפואית של רופא משפחה

כל מקרה כזה בפני עצמו הוא טראומטי ביותר. רשלנות רפואית נגרמת על ידי בעל מקצוע שכולנו שמים בו מבטחינו. רבים מהאנשים אשר נפלו קורבן למקרה מסוג זה, פשוט לא יכלו לאחר מכן להמשיך ולבקר במוסדות רפואיים.

הרשלנות הרפואית היא תוצר של האנושיות שלנו: גם רופאים הם בני אדם וגם הם עושים טעויות לעיתים, שלא במתכוון. רשלנות רפואית יכולה להיגרם בשל עייפות, חוסר תשומת לב, הנחיות בלתי מובנות מהחלונות הגבוהים ועוד. כל אלו לא מהווים תירוץ או הסבר הגיוני לטיפולים רשלניים, אך יש בהם בכדי להבין מהיכן הם נובעים.

האם כל טיפול שהסתיים בנזק נחשב רשלני?

ממש לא. ישנם אינספור מקרים בהם הרופא עשה ככל שביכולתו כדי להפחית את הנזק שנגרם לחולה או להציל את חייו, אך נכשל. למרות כל זאת אין מדובר במקרה של רשלנות רפואית, אלא להיפך: זהו מקרה בו הרופא זכאי לכל המחמאות, למרות התוצאה העגומה.

במקרים אחרים, הנזק שנגרם למטופל היה ברור וידוע מראש בתוך אחת מתוצאות הטיפול. כיום, רופאים מחויבים להסביר ולפרט בפני המטופל את כל ההשלכות האפשריות לטיפול ולבצע אותו רק בהסכמת המטופל. אם אכן נגרם נזק למטופל, כפי שהעריך הרופא, אין כאן כל רשלנות רפואית מצידו. הוא עשה את המוטל עליו.

ההתרשלות אינה כדאית לאיש

אם כך, יחשבו אנשים רבים, אין כל דבר נורא בהתרשלות אשר גורמת לפציעה. אם הרופא יכול לחמוק מעונש, מדוע שיתאמץ למנוע זאת? ראשית, משום שהוא מחויב לכל מטופל שלו בצורה מוחלטת ומבצע את תפקידו כדי לשפר את איכות חייהם של כלל בני האדם. אך יש לכך סיבות נוספות.

מקרה של רשלנות רפואית אשר מגיע לבית המשפט ומסתיים בניצחונו של התובע, הוא למעשה גזר דין לקריירה הרפואית של הנתבע. אותו רופא רשלן לא יוכל להמשיך ולעבוד כרגיל, אם בשל הפגיעה בשמו הטוב, החרבת המוניטין שלו ועוד. במקרים רבים פשוט יישלל הרישיון הרפואי שלו, וזה עוד לפני שדיברנו על הפיצוי שיצטרך לשלם.

תביעות רשלנות רפואית כוללות לא אחת גם את המוסד הרפואי בו עבד הנתבע ואף את משרד הבריאות והמדינה. במקרים קיצוניים, תביעות מסוימת אף יכולות לגרור שינוי בתקנות, חוקים ודרכי עבודה של הגופים הרפואיים באותה מדינה בה הוגשו. ללא ספק, מדובר בהליכים משפטיים בעלי משקל עצום.

כל מקרה של רשלנות רפואית הוא מזעזע וחמור ביותר. אם רופא נתפס ככזה שהתרשל בתפקידו, עליו לשלם את המחיר. לרופאים אין את הפריבילגיה לטעות, משום שחיינו מופקדים בידיהם. הם עלולים לשלם על כל טעות שיבצעו, קטנה כגדולה.