שקיות

שקיות הינן מוצר צריכה שכיח המשמש למגוון גדול של מטרות בחיי היומיום: נשיאת קניות ומוצרי מזון, אפסון בגדים מלוכלכים בנסיעות, ושמירה על ניקיון וטריות המזון.

שקיות אלו מגיעות במגוון רחב של צורות ודגמים. כך לדוגמה שקיות ניילון גדולות ואטומות עם חבלי קשירה מיועדות עבור אשפה, שקיות קטנות ושקופות בעלות ידיות עבור קניות בסופר, ושקיות מעוצבות ואופנתיות נמצאות בשימוש רשתות מותגים.

למעשה, בשל השימוש הנרחב בשקיות, כמעט כל בית עסק בימינו מדפיס את פרטיו על גביהן כאמצעי שיווקי ופרסומי. בד בבד עולה גם המודעות לאיכות הסביבה ולשימוש בחומרים ומוצרים ירוקים, ולכן גדל השימוש בשקיות רב פעמיות או בשקיות פלסטיק מתכלות.

שקיות פלסטיק ידידותיות לסביבה

מוצרי פלסטיק חד פעמיים הם אחד הגורמים הבעייתיים ביותר מבחינת הצטברות פסולת בעולם. כמויות עצומות של פסולת פלסטיק מצטברות במזבלות ובמטמנות, ואין כל דרך טובה להיפטר מהן מכיוון שתהליך פירוק הפלסטיק נמשך מאות שנים. כמו כן, אין אפשרות לשרוף חומר זה בשל הגזים הרעילים הנפלטים לאטמוספרה.

שלא כמו מוצרי פלסטיק אחרים, את שקיות הניילון קשה למחזר מפני שגם תהליך המחזור שלהן מזהם את הסביבה. ידועים אמנם מספר ניסיונות מוצלחים של מחזור שקיות ניילון, אך אלו מצויים בתחילת דרכם, ומכאן שאחד הפתרונות הזמינים והיעילים לבעיה זו הוא שימוש בשקיות ניילון מתכלות.

מדובר במוצר חדשני של שקיות דמויות ניילון, העשויות מרכיבים טבעיים ולרוב מורכבות מתירס עמילן או מתפוחי אדמה, אשר מתכלות תוך כתשעים יום ונחשבות מעולות כחומר לקומפוסט. יש לציין כי מלבד היותן ידידותיות לסביבה שקיות אלו גם מאוד חזקות ועמידות.

עם זאת, קיימות גם שקיות פריקות המתעתדות להיות ידידותיות לסביבה, אך בפועל יותר מזיקות ממועילות, מכיוון שהניילון איננו מתכלה אלא מתפרק לחלקיקים זעירים העשויים לחבור בקלות למי השתייה ולאוויר.

שקיות רב פעמיות – מסר ידידותי לסביבה

כיום על מנת להצליח מבחינה עסקית ולהפוך למותג בעל שם אין זה מספיק להיות מקצועי ואיכותי, אלא נדרשת גם אג’נדה חברתית נכונה המעידה על תרומת העסק לחברה. השמירה על איכות הסביבה הינה תחום מוביל וחשוב ביצירת תדמית עסקית חיובית, כאשר אחת הדרכים הפשוטות והיעילות להפגנת הזדהות ותמיכה היא באמצעות חלוקה של שקיות רב פעמיות עם פרטי החברה מודפסים עליהן, כלומר שקיות העשויות מבד או מחומר סינתטי במקום שקיות ניילון חד פעמיות.

שקיות אלו מהוות כלי שיווקי ופרסומי יעיל ביותר, מפני שהן גם מפרסמות את העסק וגם מעבירות מסר ידידותי היוצר תדמית ראשונית חיובית אצל הלקוחות.

יש לדעת כי לשקיות הרב פעמיות יתרונות רבים: הן זולות יחסית להפקה וגם בעלות משך חיים ארוך, כך שגדלים הסיכויים שהעסק יפורסם על ידי כל לקוח לפרקי זמן ממושכים. בנוסף, אלו שקיות איכותיות ואסתטיות שהצרכנים  מעדיפים לעשות בהן שימוש חוזר, וחשוב מכל – הן תורמות ליצירת סביבה נקייה יותר.

השקיות הרב פעמיות קיימות במגוון גדול של דגמים, חומרים, גדלים וצבעים, כך שכל עסק יכול לבחור ולעצב שקיות המתאימות לצרכיו הייחודיים.

שימוש יצירתי בשקיות ניילון

אם יש לכם בבית מגירה או ארון עמוסים בשקיות ניילון שאינכם יודעים מה לעשות איתן, מצאו אחר צהריים פנוי עם ילדיכם והפכו את שקיות הניילון לסל קניות רב פעמי חביב. מה שנחוץ הוא מלאי רציני של שקיות ניילון במגוון צבעים, חתוכות לרצועות.

ראשית לוקחים רשת פלסטיק גמישה בגודל רצוי ומקפלים אותה לשניים. את צידי הרשת המקופלים מחברים עם אזיקונים קטנים ומשחילים את רצועות הניילון אל תוך חורי הרשת, עד לקבלת סל קניות צבעוני ומקסים.

זוהי דרך מהנה להעברת מסר חינוכי על נושאי איכות הסביבה, ועל השימוש החוזר בחומרי פסולת בבית.